o SPIEKu

Toczę na kole garncarskim. Szkliwię. Eksperymentuję.

SPIEK powstał w 2013 roku, z miłości do gliny, form użytkowych i barw.

To co w ceramice jest najpiękniejsze, to nieograniczone spektrum możliwości. Pracownia to małe laboratorium, a warsztat z gliną jest pracą z prawie żywą materią. Tocząc na kole, trzeba się z nią utożsamić, poddać jej zasadom. Glina ma swoje wymagania i kaprysy, potrafi być wdzięczna i ma pamięć. Jeśli wytoczymy talerz, powyginamy go, potem wyprostujemy i wyschnięty włożymy do pieca, ten w piecu pofaluje w ten sam sposób, w jaki wcześniej był powyginamy. Glina nie daje się oszukać, a z drugiej strony usłużnie poddaje się poleceniom zadanym jej przez dłonie. Potrafi wybuchać i się topić, a poprawnie się z nią obchodząc podczas tworzenia, potrafi służyć nam przez lata nadaną funkcją i pięknem. 

PROCES

Naczynia są tworzone tradycyjną metodą toczenia na kole garncarskim. Każde jedno najpierw jest zbitą masą, którą trzeba wyrobić jak ciasto na chleb.  Potem odważa się każdą część, wrzuca na koło i toczy. Podczas tego procesu naczynie otrzymuje swój pierwotny kształt. Po częściowym podeschnięciu jest obrabiane, czyli przy użyciu narzędzia otrzymuje stopkę i pięknie obrobione denko.

Naczynie musi całkowicie wyschnąć, wtedy trafia do pieca na pierwszy wypał i powstaje tzw. biskwit. Biskwit jest szkliwiony i wypalany kolejny raz w wysokiej temperaturze (w zależności od gliny 1230-1260 stopni C). Z pieca wychodzi gotowe naczynie. Ewentualne zdobienie złotem wymaga trzeciego wypału.

 

SPIEKowa ceramika wypalana jest w piecu elektrycznym w wysokiej temperaturze, a użyte szkliwa pozbawione są wszelkich toksycznych pierwiastków, co zapewnia jej bezpieczeństwo w codziennym użytkowaniu.

Naczynia można myć w zmywarce oraz wyparzarce, można je również używać w mikrofalówce.

Naczynia zdobione złotem zaleca się myć ręcznie. Złoto może reagować z detergentami i ulegać w ten sposób zniszczeniu.

 FILOZOFIA

Naczynia wytoczone na kole, oparte są na okręgu czyli geometrycznej doskonałości. Jednak proces ich powstawania przebiega przy użyciu rąk, pozostawiając w nich element ludzki - cząstkę niedoskonałości. Według życiowej filozofii japońskiej właśnie ta niedoskonałość stanowi główną istotę piękna.

 

 

SPIEK CERAMICZNY

spiekceramiczny@gmail.com

(shop_phone}

(shop_tax_id}

Formularz kontaktowy

* - Pole wymagane

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl